..  
 
KONYA KÖŞK LOKANTASI’NIN ULUSLARARASI BÜYÜK BAŞARISI
 
...1994 yılında, Konya da hizmete açılan Köşk Lokantası Dünya da 2003 yılının en özel 10 lokantası arasında yer almayı başarmıştır.
WAITROSE FOOD ILLUSTRATED ( WFI ), dergisinde yayımlanan makaleye göre diğer restoranlar, Fransa, Singapur, Avustralya, Tunus, Karaipler, ABD, Japonya, Maritus, İtalya’dan seçilmiş bulunmaktadır.

Köşk Lokantası, kökleri Selçuklulara uzanan Konya ev yemeklerini başarıyla lokantacılık dünyasına taşımış, ilk günkü kalitesini daha da geliştirerek bugünlere gelmiş ve Konya Mutfağını yurt dışına açmıştır. Köşk Lokantasının bu başarısını şu cümlelerle veren makalenin tercümesini aşağıda sunuyoruz.
“Bu ay dergimizin 2003 yılı için seçtiği TOP TEN yemek duraklarını açıklıyouz.”

EN İYİ ON GURME DURAĞITürkiyedeki orta kesime hitap eden yemek mekanından Maritius’daki beş yıldızlı otele kadar, WFI dergisi 2003 yılının en iyi yemek duraklarını açıklıyor.

KÖŞK LOKANTASI, KONYA, TÜRKİYE
Konya, Aziz Luke’un doğum yeri olan ve Nuh tufanından sonra ilk olarak ortaya çıktığı söylenen şehirdir, azizleri ve yemekleriyle ünlüdür.
Köşk lokantası da Konya’da, Türkiye’nin en saygın yemek yazarı olan Nevin Halıcı’ nın yerel lokantasıdır.
Lokanta lüks ve şaşaadan uzak görüntüsüyle kaybettiğini, sadece kadınlardan oluşan bir ekibin yaptığı, muhteşem yemekleriyle kazanmayı başarmıştır. Kişi başına en fazla on pounda şu yemeklerin hepsini yemeniz mümkündür. Minicik bamyalardan yapılmış, bamya çorbası, sarma ( minik üzüm yapraklarına sarılmış, baharatlı, kuzu kıyması) Köşk’ün koyun sütünden yapılmış, üzerine çörek otu sepilmiş özel yoğurduyla servis edilmektedir. Kuzu tandır, (kuzu budunun, tandırın köz ateşinde, neredeyse kemikleri eriyinceye kadar yumuşak bir şekilde pişirilmesiyle hazırlanır.) Elle yediğinizde ilahi bir lezzete ulaşan bu yemek, yanında yassı (pide) ekmeklerle ve soğanla servis edilir.
Ve yemek, bal ve gül suyuyla hazırlanmış üzerinde manda sütünden kremayla sevis edilen kadayıfa benzer, ince hamur şeritlerden yapılmış özel bir tatlıyla ( Sacarası tatlısı – Tecumanın notu-) sona erer.
Not: Dergi ayrıca Köşk Lokantası ile birlikte diğer dokuz restoranın detaylı olarak adreslerini, ulaşım yollarını vermiştir.

...
     
 
ok BACK .